اینترنت پرسرعت و پهنای باند به چه معنایی هستند؟

 اینترنت پرسرعت و پهنای باند به چه معنایی هستند؟

اینترنت پرسرعت تک‌نت با ارائه پهنای باند مورد نیاز شما می‌تواند به‌خوبی پاسخگوی انواع مصارف خانگی، گیمینگ، اداری و سازمانی یا حتی اختصاصی باشد. اینترنت تقریبا با کوشش آژانس تحقیقاتی آرپا طی دهه 60 میلادی در آمریکا شکل گرفت. ابتدا تنها 4 کامپیوتر به بکدیگر متصل شدند و یک نِت یا شبکه را پدید آوردند. مدتی بعد آرپا به آرپانت تغییر نام داد و آنقدر رشد کرد که در نهایت در سال 1993 از دل آن اینترنت متولد شد. اما این آغاز راه بود. سرعت اینترنت موجب شد مفهوم پهنای باند اعتبار بیابد و نیاز به اینترنت پرسرعت احساس شود. تا جایی که امروز از دید سازمان ملل متحد دسترسی به اینترنت پرسرعت یکی از مصادیق حقوق بشر است.

اینترنت پرسرعت چیست؟ پهنای باند یعنی چه؟

در ابتدا اینترنت خانگی به شکل دایل آپ قابل دسترسی بود که سرعت بسیار پایینی داشت و با فلش و فول‌فلش شدن سایت‌ها عملا برای لود یک سایت نیازمند زمان زیادی بود. به همین دلیل کم‌کم اینترنت ADSL رواج پیدا کرد. سرویسی با سرعتی 40 برابر اینترنت دایل آپ که نیاز به اشغال تلفن نداشت و هزینه روی قبض تلفن ثابت تحمیل نمی‌کرد. این اینترنت به وسیله کابل و مدتی بعد از طریق وایرلس مودم را به کامپیوترها متصل می‌کرد. پورت مودم آن نیز از طریق کابل مخصوص خود به خط تلفن ثابت متصل می‌شد.

مفهوم  ADSL

معنای عبارتی که کلمه ADSL از حرف نخست کلمات آن شکل گرفته یعنیAsymmetric Digital Subscriber Line کمی نامانوس است. این عبارت وقتی به زبان فارسی ترجمه‌اش کنیم این‌گونه معنا می‌دهد: «خط رقمی مشترک نامتقارن». عبارتی که تا تعریف دقیق ADSL را نخوانید، چیزی از آن دستگیرتان نخواهد شد. در ADSL برخلاف خط تلفن‌های معمولی، همه پهنای باند موجود در خط مسی دوطرفه مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتیجه‌اش می‌شود سرعت ارسال داده بیشتر نسبت به دریافت آن در هر ثانیه.

البته ADSL کاربرد خانگی دارد و برای شرکت‌های کوچک و کسب و کارهای نوپایی که زیر 10 نفر نیرو دارند جواب خواهد داد. اما وقتی بحث سازمان‌ها، شرکت‌ها، دانشگاه‌ها، موسسات آموزشی و هر موردی مانند اینها به میان بیاید به نیاز کاربران از طریق ایجاد یک شبکه محلی اینترنت در آن مجموعه پاسخ داده می‌شود. شبکه‌ای که خود به ISP شرکت ارائه‌دهنده اینترنت مانند اینترنت پرسرعت تک‌نت متصل است و از سوی آن پشتیبانی می‌شود.

اینترنت ADSL یک فرزند نسبتا نوظهور به عنوان نسل جدید خود نیز دارد که سرعت بالاتر را با هزینه کم‌تری به کاربران ارائه می‌دهد. این سرویس ADSL2+ نام گرفته و تمایز آن با ADSL بیشتر به تفاوت در پهنای باند و برقراری لینک مربوط می‌شود. بیشینه پهنای باند در سرویس ADSL برای دانلود 12و جهت آپلود یک مگابایت بر ثانیه است اما همین ارقام در ADSL2+ به ترتیب 24 و 1.5مگابایت بر ثانیه هستند. علاوه بر اینها سرعت برقراری لینک در ADSL تقریبا معادل 30 ثانیه و در ADSL2+ رقمی برابر با 10 ثانیه برآورد می‌شود. اما حال این پرسش مطرح می‌شود که اصلا پهنای باند یعنی چه؟

مفهوم پهنای باند

بیایید با یک مثال ساده آغاز کنیم. وقتی شیر آب را تا نیمه باز کنید، در قیاس با زمانی که شیر تا نهایت حد ممکن باز است مقدار کم‌تری آب از مقطع خروجی لوله شیر خارج می‌شود. پهنای باند نیز به همین معناست. اگر ترافیک اینترنت را آب درون لوله در نظر بگیریم، پهنای باند همان میزانی است که شیر آب گشوده شده. اگر شیر آب تا نیمه یا کم‌تر باز شود مسلما میزان آب خروجی از لوله کم‌تر خواهد بود. این شرایط شبیه به اینترنت کند با پهنای باند اندک است. اما وقتی شیر آب را تا نهایت باز کنیم آب با سرعت و شدت زیاد از آن خارج می‌شود و این درست شرایطی است که ترافیک ثابت اینترنت در حالت پهنای باند بیشتر از آن بهره می‌برد.

اگر بخواهیم یک تعریف ساده و فنی از پهنای باند ارائه بدهیم، باید بگوییم: «پهنای باند به حجم میانگین انتقال اطلاعات در واحد زمان برای یک ارتباط اینترنتی گفته می‌شود». واحد استاندارد اندازه‌گیری پهنای باند، بیت بر ثانیه است اما مگابایت برای حجم انتقال داده در دنیای امروز کاربرد بیشتری دارد. هرچه این رقم بالاتر باشد، یعنی اینترنت سرعت بالاتری دارد. به عنوان مثال اینترنتی که پهنای باند آن 4 مگابایت بر ثانیه است یک‌پنجم اینترنتی که در شرایط مشابه از پهنای باندی برابر با 20 مگابایت بر ثانیه برخوردار است سرعت دارد.

انواع دیگر اینترنت پرسرعت

علاوه بر ADSL و ADSL2+ انواع دیگر اینترنت پرسرعت را می‌توان VDSL، FTTx و TD-LTE دانست.

  • VDSL برخلاف ADSL از خطوط تلفن شهری برای برقراری ارتباط استفاده نمی‌کند و نیازمند کابل‌کشی اختصاصی است. اما سرعت دانلود و آپلود در این سرویس به ترتیب 5 و 10 برابر ADSL هستند. VDSL سرویس خود را از نزدیک‌ترین کافوی نوری که ورودی آن فیبر نوری و خروجی‌اش کابل‌های مسی هستند تامین می‌کند.
  • FTTx از فیبر و سیگنال‌های نوری استفاده می‌کند و سرعت آن در مقایسه با ADSL و VDSL بسیار بالاتر است. بد نیست بدانید سرعت دانلود و آپلود در فیبر نوری تا بیش از یک گیگابایت بر ثانیه نیز می‌رسد.
  • TD-LTE و اینترنت وایمکس نیز از انواع دیگر اینترنت پرسرعت تک‌نت یا سایر سرویس‌دهنده‌ها هستند که از طریق سیم‌کارت اختصاصی و به صورت کاملا وایرلس سرویس می‌دهند. بیشینه سرعت عملیاتی اینترنت TD-LTE برابر با 40 مگابایت بر ثانیه است.
  • افزون بر این موارد که همگی اینترنت ثابت به حساب می‌آیند، اینترنت‌های همراه که روی سیم‌کارت گوشی‌های هوشمند قابل دسترسی هستند نیز طی سال‌های اخیر رشد فزاینده‌ای را تجربه کرده‌اند و در دسته اینترنت پرسرعت قرار می‌گیرند.
  • پیشنهاد نهایی

    برای خرید اینترنت پرسرعت تک‌نت یا هر ارائه‌دهنده دیگری بهتر است همه جوانب را در نظر بگیرید و با مشاوره کارشناسان نوع مناسب اینترنت پرسرعت تک‌نت با پهنای باندی متناسب با نیاز خود را سفارش بدهید.

    جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با رابطه با اینترنت پرسرعت با شماره تلفن سراسری 1543 یا شماره ۰۲۱۴۵۵۷۴۱۱۰ تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا