اینترنت وایرلس P2P چیست و چه کاربردی دارد

اینترنت پرسرعت تک‌نت با ارائه سرویس وایرلس P2P یا نقطه به نقطه علاوه بر TD-LTE و اینترنت گیمینگ، خدمت جدید و ارزشمند دیگری به کاربران سازمانی و تجاری ارائه می‌دهد. اما اینترنت Point To Point چیست و چه کاربردهایی برای محیط‌های اداری، تجاری و سازمانی می‌تواند داشته باشد؟ اصلا استفاده از این سرویس دقیقا به کار کدام مجموعه‌ها می‌آید؟ در ادامه به این پرسش‌ها پاسخ خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تعریف اینترنت وایرلس P2P به زبان ساده

اگر بخواهیم اینترنت نقطه به نقطه را به زبان ساده شرح بدهیم باید بگوییم، P2P که به آن Pt2Pt نیز اطلاق می‌شود در حقیقت یک شبکه رمزگذاری شده جهت برقراری ارتباط اختصاصی میان 2 یا چند نقطه است. سرویسی که با سرعت بسیار بالا بازده کاری نهادهای اداری و موسسات تجاری را تا حد زیادی بالا می‌برد. اتصال نقطه به نقطه دقیقا یک شبکه اختصاصی میان 2 یا چند ایستگاه است که 2 دسته‌بندی دارد:

  • سرویسی مشابه ارتباط تلفنی که در آن اطلاعات به شکل رمزنگاری شده میان 2 نقطه جا به جا می‌شود.
  • در این سرویس که بی‌شباهت به شبکه‌های تلویزیونی و رادیویی نیست، اطلاعات توسط یک دستگاه برای چند ایستگاه مختلف ارسال می‌شود.

اتصال خصوصی در P2P چگونه برقرار می‌شود؟

اینترنت اختصاصی نقطه به نقطه درست مانند شبکه عمومی اینترنت از یک پهنای باند مشخص جهت انتقال اطلاعات بهره می‌گیرد. با این تفاوت که اطلاعات به صورت رمزنگاری شده بین ایستگاه‌ها جا به جا می‌شوند. در خصوص پهنای باند نیز بهتر است با یک مثال مفهوم را شرح بدهیم. یک آزادراه مانند تهران-شمال را تصور کنید. در بخش‌های دولِینه این آزادراه هم‌زمان بیش از 2 خودرو در پهنای مسیر جای نمی‌گیرند و همین موضوع بر سرعت جا به جایی و اعمال محدودیت برای آن اثرگذار است. اما وقتی در آزادراه سه‌لینه تهران-قزوین در حال تردد هستید، آشکارا می‌توانید احساس کنید آزادی عمل بیشتری دارید و با سرعت بالاتری قادر به پیمودن مسیر هستید. داستان پهنای باند یا Band Width نیز دقیقا همین است. هر چه پهنای باند اینترنت شما بیشتر باشد و طبق مثالی که زدیم لِین‌های بیشتری داشته باشد، سرعت سرویس دریافتی‌تان نیز افزایشی آشکار خواهد یافت. به طور کلی پهنای باند نمایانگر فاصله میان پایین‌ترین تا بالاترین سیگنال در کانال‌های مخابراتی است. واحد سنجش آن نیز هرتز تعیین شده. حال اجازه بدهید به بحث اصلی یعنی اینترنت پرسرعت تک‌نت و سرویس وایرلس P2P آن بازگردیم.

اصولا اتصال در اینترنت نقطه به نقطه بدون استفاده از سیم یا به اصطلاح وایرلس انجام می‌شود. در این سرویس شیوه برقراری ارتباط میان گیرنده و فرستنده به 2 صورت شکل می‌گیرد:

Point to point

برای ارائه این سرویس ضروری است کارشناسان شرکت ارائه‌دهنده خدمات اینترنت پرسرعت تک‌نت محل مورد نظر شما را به طور کامل مورد ارزیابی قرار بدهند. پس از مرحله ارزیابی و امکان‌سنجی ارائه سرویس P2P اینترنت پرسرعت تک‌نت کارشناسان می‌توانند محدوده سرعت قابل دستیابی در محل مذکور را به شما اعلام کنند. سپس کارشناس شرکت با انتخاب نزدیک‌ترین دکل به محل فیزیکی مورد درخواست شما، روی آن دکل یک آنتن مختص مجموعه‌تان و درست روبه‌روی آنتن دیگری که جهت اتصال به فرستنده مذکور در اختیار شما قرار خواهد گرفت، نصب می‌کند. به این ترتیب آنتن مستقیما اطلاعات را بدون مزاحمت برای شما ارسال خواهد کرد.

Point to multi point

در این روش نیز فرآیند راه‌اندازی سرویس به همان شکل قبلی است با این تفاوت که شما از طریق آنتن اختصاصی خودتان به آنتنی روی نزدیک‌ترین دکل به محل مد نظر متصل می‌شوید که میان شما و چندین سرویس‌گیرنده دیگر مشترک است. طبیعی است که کیفیت این سرویس در قیاس با Point to point پایین‌تر خواهد بود اما از نظر امنیت باز هم همان سیستم اختصاصی و رمزنگاری‌شده که در ابتدا در خصوص آن صحبت کردیم برقرار است. در سیستم مالتی پوینت بر خلاف پوینت تو پوینت این امکان وجود دارد که زاویه آنتن نصب شده روی دکل دقیقا به سوی آنتن داخلی شما نباشد و اتصال از زوایای جانبی آنتن برقرار شود. همین موضوع روی کیفیت و سرعت اینترنت دریافتی شما اثر سوء می‌گذارد. پس اگر نهایت سرعت و کم‌ترین Ping ممکن- معیاری برای محاسبه فاصله زمانی برقراری ارتباط میان 2 دستگاه- را می‌خواهید بهتر است به سراغ گزینه اول بروید. البته سرعت اینترنت مالتی پوینت از ADSL بالاتر خواهد بود.

مزایای اینترنت وایرلس نقطه به نقطه

با خرید اینترنت پرسرعت تک‌نت و سرویس P2P از این شرکت می‌توانید از مزایای بسیاری از جمله موارد زیر بهره‌مند شوید:

  • ارزیابی و امکان‌سنجی، نصب تجهیزات و راه‌ندازی سرویس در کوتاه‌ترین زمان ممکن
  • پشتیبانی خصوصی طی 24 ساعت شبانه روز
  • تضمین خدمات بر اساس توافقنامه SLA
  • سرویس متقارن با پایداری بالا
  • برقراری ارتباط اختصاصی میان دفتر مرکزی شرکت با شعبات آن
  • امنیت بالا در جا به جایی اطلاعات و داده‌های طبقه‌بندی شده سازمانی

پیشنهاد نهایی

اینترنت نقطه به نقطه را باید یک انقلاب در علم فناوری اطلاعات به شمار آورد. اما استفاده از این سرویس برای همگان به‌صرفه نیست و بیشتر به کار سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگی می‌آید که نیاز مبرم به اینترنت پرسرعت و بدون قطعی دارند یا روزانه چندین جلسه و کنفرانس ویدئویی برگزار می‌کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا