لزوم برقراری امنیت شبکه

چرا نبایستی راجع به برقراری امنیت شبکه بی اهمیت بود؟

امروزه سازمان های کوچک و بزرگ تمام امور خود را با استفاده از شبکه های خصوصی که به شبکه جهانی اینترنت وصل می شود، انجام می دهند. لزوم وجود سرورها و مزایای استفاده از شبکه بر هیچ کس پوشیده نیست و به طور قطع هم برای ارتباط با سازمان های دیگر و پیش بردن کارها نیاز به اینترنت در هر سازمان کوچک و بزرگی حس می شود. اما به همان میزان که شبکه می تواند به کاهش هزینه و سهولت اجرای امور یک سازمان کمک کند و مزایای بسیاری را با خود به همراه بیاورد می تواند در صورت بی توجه بودن به امنیت شبکه مورد هجوم قرار گرفته و اطلاعات حیاتی سازمان را به دست هکرها و بد خواهان سیستم دو دستی تقدیم کند. بر همین اساس عبارت امنیت شبکه مطرح شده و تدابیری برای جلوگیری از فاجعه های بعدی در نظر گرفته شده است.


تدابیر لازم برای برقراری امنیت شبکه

مهندسین شبکه برای برقراری امنیت شبکه اقدام به معرفی لایه های مختلف امنیتی کرده اند که این هر کدام از این لایه ها نیز مانند لایه های شبکه به لایه بالاتر سرویس هایی را ارائه می دهند و موجب برقراری امنیت شبکه در آن لایه خواهند شد. این لایه ها عبارتند از:

  • لایه امنیتی زیر ساخت شبکه

در این لایه سعی می شود تا امنیت در تجهیزات زیر ساختی شبکه اعم از مسیریاب ها و سرور ها و لینک های مخابراتی برقرار شود تا از نفوذ هکرها و سرقت اطلاعات جلوگیری شود.

  • لایه امنیتی سرویس شبکه

تمام سعی مهندسان و مسئولان شبکه در این لایه از امنیت شبکه برقراری امنیت در شبکه انتقال IP و سرویس هایی است که بر مبنای IP شکل گرفته و در اختیار کاربران برای سرویس دهی قرار می گیرند، از جمله این سرویس ها می توان به این موارد اشاره کرد: DNS، DHCP و ... و همچنین سرویس هایی که بر مبنای IP و به صورتی جداگانه در صورت نیاز راه اندازی می شوند مانند VOIP و QoS و VPN

  • لایه امنیتی کاربرد شبکه

در این لایه امنیت بر روی لایه های کاربردی معمولی مانند FTP و Web access و ... و کاربردهای اساسی مانند Email و البته کاربردهای خاص مانند e-commerce و e-training برقرار می شود.


تگ ها