دستور Ping به چه کاری می آید؟

دستور Ping چیست؟

دستور Ping ابزاری است که اولین بار توسط Michael Muss در سال 1983 ابداع شد که دلیل این ابداع استفاده از آن برای تائید و یا عدم تائید این موضوع بود که یک بسته داده، بدون هیچ نوع خطایی توانایی توزیع و رسیدن به یک آدرس در شبکه را دارد. ابزار یا دستور Ping معمولاً برای بررسی خطاهای شبکه مورد استفاده قرار میگیرد و به کاربر این اطمینان را می دهد که آدرسی که در Ping صدا زده شده است، موجود است و ارتباطات برقرار هستند و امکان دسترسی به آدرس، وجود دارد یا خیر. 

ساختار Ping را به این ترتیب می توان واضح تر توضیح داد که یک فرآیند تشخیصی می باشد برای اطمینان از این که کامپیوتر و یا دستگاهی که کاربر قصد رسیدن به آن را دارد، قابل دسترس می باشد. دستور Ping به وسیله ارسال یک در خواست Echo تحت پروتکل ICMP ( Internet Control Message Protocol) روی یک واسط یا کابل تعریف شده در شبکه برای دریافت پاسخ صبر می کند، به عبارتی تحت پروتکل ICMP ، بسته Echo request را ارسال می کند و اگر این بسته به مقصد رسیده باشد، مقصد بایستی Echo reply ارسال کند، دریافت Echo reply این اطمینان را می دهد که در شبکه مشکلی وجود ندارد، اما اگر دریافت نشود به طبع ارتباطات برقرار نبوده که Echo reply دریافت نشده است. استفاده از دستور Ping را می توان اولین گام برای عیب یابی (Trouble shooting) شبکه دانست. از طرفی از طریق دستور Ping و بررسی Itemهای مختلف آن از قبیل Time می توان از میزان سرعت و یا هر چیز دیگری اطلاعات مختصر و البته مفیدی دریافت کرد. 

همان طور که در تصویر می بینید، در گام اول آدرس IP: 204.228.150.3  توسط کامپیوتر Ping شده است، این Ping از شبکه و از میان تجهیزاتی چون Hub و Router عبور کرده و به کامپیوتری با آدرس IP204.228.150.3 رسیده است، در گام دوم کامپیوتر مقصد Ping را دریافت و پاسخ می دهد، بسته پاسخ از همان مسیر و یا مسیری که در Router به عنوان مسیر برگشت تعریف شده است به سمت کامپیوتر مبداء می رود، و این نشان دهنده برقراری ارتباط و عدم خطا در شبکه می باشد. 

در اولین خط از جواب بعد از وارد کردن دستور Ping می توانید ببینید که یک آدرس FQDN به شما نمایش داده می شود که در واقع در شبکه داخلی حکم نام کامپیوتر و در شبکه جهانی، می تواند آدرس سایت باشد، بعد از اسم FQDN (Fully Qualified Domain Name) ، شماره IP مقصد و حجم بسته به بایت را می بینید و چهار خط بعدی نشان دهنده پاسخی هستند که در جواب دستور Ping به شما نمایش داده می شود، جواب هایی که در هنگام نوشتن دستور Ping با آن مواجه می شود شامل این موارد هستند:

Reply… _1
این پاسخ نشان دهنده در دسترس بودن مقصد وعدم وجود مشکلات ارتباطی در شبکه است.  همراه با این پاسخ شما دو مورد را در جواب مشاهده می کنید، Time و TTL

Timeزمان پاسخ دهی می باشد که بر حسب میلی ثانیه است، این ثانیه هر چقدر کم تر باشد، سرعت پاسخ دهی بیشتر است و همین امر نشان دهنده سرعت بالا در شبکه می باشد.

TTL (Time To Live): طول عمر بسته درخواست می باشد که نشان دهنده زمانی است که اگر در طی این زمان پاسخ از سمت مقصد دریافت نشود، بسته درخواست دور ریخته می شود.

Destination host unreachable _2

این پاسخ به ما می گوید که درخواست Ping از سیستم کامپیوتری ما قادر به پیدا کردن مسیری برای رسیدن به مقصد نیست. درواقع به این معنی است که بسته درخواستی به سمت مقصد ارسال شده اما مقصد مسیری را برای ارسال بسته پاسخ به کامپیوتر ما پیدا نمی کند.

Request time out _3

این پاسخ نشان دهنده این است که کامپیوتر شما قادر به دریافت هیچ پاسخی نیست.

Ping در سرعت دانلود و سرعت آپلود به چه معناست؟

Ping در قبال زمان ارتباطات شما یک عکس العمل زمانی از خود نشان میدهد، درواقع این زمان نشان دهنده زمانی است که فرآیند ارسال Echo request تا دریافت Echo reply طول می کشد و به طور قطع هر قدر این زمان کم تر باشد، نشان دهنده سرعت بالاتری است. یک Ping سریع نشان دهنده یک ارتباط پاسخگو است، مخصوصاً در مورد برنامه های کاربردی که زمان در آن ها اهمیت بالایی دارد، مانند Video gameها. زمان Ping بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می شود. 

سرعت دانلود، به همان اندازه ای سرعت خواهد داشت که شما بتوانید از سرور خود داده دریافت کنید. اکثر ارتباطات جهت دانلود طراحی شده اند، درواقع سرعت دانلود در آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است و برعکس سرعت آپلود در آن ها اهمیت چندانی ندارد و این به این دلیل است که در اکثر فعالیت های آنلاین مانند بار گذاری صفحات وب یا ویدئو streaming، دانلودهای پیاپی و غیره سرعت دانلود بیشتر از سرعت آپلود حائز اهمیت می باشد. سرعت دانلود را بر حسب مگا بیت بر ثانیه می سنجند.

سرعت آپلود درواقع همان سرعتی است که شما می توانید داده های خود را به دیگران ارسال کنید. آپلود سازی هنگامی ضروری است که شما قصد داشته باشید از طریق ایمیل یک داده با حجم بالا ارسال کنید، یا از ویدئو چت برای صحبت با شخص آنلاین دیگری استفاده کنید ( هنگامی که قصد دارید ویدئویی از خود به آن شخص نشان دهید). سرعت آپلود بر حسب مگا بیت بر ثانیه محاسبه می شود. 

Ping با سرعت بالا یعنی چه؟


همان طور که گفته شد دستور Ping به زبانی ساده یک Echo پروتکل می باشد. در این پروتکل شما ضرورتاً یک پیغام به یک سرور ارسال می کنید که این پیغام حاوی PING می باشد و آن سرور بعد از دریافت پیغام شما یک پیغام در برگشت ارسال می کند. 

تگ ها