سرویس اینترنتی DSL

سرویس اینترنتی DSL چیست؟

DSL مخفف کلمه Digital Subscriber Line می باشد، که یک سرویس اینترنت پر سرعت با کاربرد خانگی و البته مناسب کسب و کارها است که در بسیاری از کشورها به موجب کیفیت بالا در رقابت با سایر سرویس های اینترنتی باند پهن می باشد. این سرویس در واقع از طریق خطوط مسی مخابراتی یک شبکه باند پهن را در اختیار کاربران قرار می دهد. تمام سرویس های اینترنتی ارائه شده توسط سرویس DSL را می توان در دو گروه اصلی متقارن و نامتقارن جای داد اما اکثر سرویس های آن نامتقارن (asymmetric) می باشند. تفاوت سرویس های متقارن و نامتقارن در مساوی و یا غیر مساوی ارائه دادن پهنای باند در Downstream و Upstream می باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد. چه شخصی باشید که نیاز دارید تا در طی روز دانلود زیادی انجام دهید و یا نیاز به سرویسی داشته باشید که به صورت همزمان صدا و تصویر را پشتیبانی کنید، سرویس اینترنتی DSL برای شما بهترین سرویس می باشد. 

سرویس DSL نامتقارن (Asymmetric)

نوع نامتقارن (Asymmetric) سرویس اینترنتی DSL می تواند از سمت سرویس دهنده اینترنت(Service provider) اینترنتی با پهنای باند بیشتر را برای دانلود نسبت به آپلود در سمت دیگر، در اختیار مشترکین قرار می دهد. به وسیله کاهش مقدار پهنای باند موجود در Upstream( اشاره دارد به داده هایی که توسط یک کامپیوتر و یا از یک شبکه ارسال می شود که منظور همان Upload داده هاست)، سرویس دهنده اینترنت شما قادر خواهد بود تا مقدار پهنای بیشتری را در Downstream (به داده هایی اشاره دارد که توسط یک کامپیوتر و یا یک شبکه دریافت می شود که در واقع منظور همان Download داده هاست)  ارائه بدهد و همین موضوع بر روی پهنای باند عرضه شده به مشترکین این سرویس دهنده های اینترنت تاثیر مثبت خواهد گذاشت.

سرویس اینترنتی DSL نامتقارن یا Asymmetric از جمله سرویس های محبوب در مصارف خانگی و مکان هایی است که عمدتاَ از پهنای باند Downstream استفاده می کنند در واقع منظور این است که بیشتر مصرف داده آن ها به Download بر می گردد تا Upload

انواع سرویس DSL نامتقارن (Asymmenric)

قالب های معمولی سرویس اینترنتی DSL نا متقارن شامل این موارد می شود:

  • ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line): این سرویس دارای نرخ Downstream تا حداکثر 8 Mbps و یک نرخ Upstream 384 Kbps می باشد. ADSL به صورت همزمان سرویس تلفن و انتقال داده را پشتیبانی می کند، به این معنی که بر خلاف سرویس Dial Up در هنگام استفاده از اینترنت تلفن اشغال نشده و امکان تماس تلفنی موجود می باشد.
  • ADSL 2+: نسخه جدیدی از ADSL می باشد که میزان Download و Upload در آن افزایش داشته است به این ترتیب که امکان Download با سرعت حداکثر 20 Mbps و دانلود با سرعتی حداکثر 850 Kbps وجود دارد.
  • ADSL Lite یا G.Lite: یک نسخه دیگر از ADSL می باشد که سرعت دانلود و آپلود آن کمتر می باشد. سرعت دانلود حداکثر تا ۱ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود آن حداکثر تا ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه می باشد. 
  • R-ADSL (Rate-Adaptive Digital Subscriber Line): سرعت ارائه دهنده این سرویس همانند ADSL می باشد اما مزیت آن نسبت به ADSL این است که این سرعت توسط مودم قابل تنظیم می باشد. 
  • VDSL (Very High Bit-Rate Digital Subscriber Line): این سرویس در واقع سریع ترین سرویس DSL می باشد. نرخ downstream ای که بر روی یک سیم مسی ارائه می دهد برابر است با ۵۱۲ مگا بیت بر ثانیه و نرخ Upstream آن حداکثر تا ۳ مگا بیت بر ثانیه می رود. 


سرویس DSL متقارن (Symmetric)

تفاوت سرویس اینترنتی DSL متقارن با نا متقارن در این است که Symmetric DSL پهنای باند برابری را برای دانلود و آپلود فراهم می آورد. تکنولوژی DSL متقارن معروف به سرویس Business-Class DSL می باشد که در کمپانی هایی کاربرد دارد که اکثر نیازهای آن ها معطوف به ارسال داده می باشد نه مانند مصارف خانگی صرفاَ دانلود اهمیت داشته باشد. همچنین تکنولوژی متقارن انتخاب مناسبی برای ارتباطاتی است که در آن بایستی صدا و تصویر به صورت همزمان ارسال شوند. 


انواع سرویس DSL متقارن (Symmetric)

فرم های متفاوت سرویس DSL متقارن شامل انواع زیر هستند:

  • SDSL (Symmetric Digital Subscriber Line): این سرویس سرعت انتقال Upstream و Downstream برابر و تا حداکثر 1.54 مگا بیت بر ثانیه را ارائه می دهد.
  • SHDSL (Symmetric High-Speed Digital Subscriber Line): تکنولوژی شبیه به SDSL می باشد اما دو استاندارد متفاوت هر کدام از آن ها را مورد تائید قرار داده است. SHDSL توسط اتحادیه بین المللی مخابرات و SDSL توسط موسسه استاندارد های مخابراتی اروپا مورد تائید قرار گرفته اند.
  • HDSL (High Bit-Rate Digital Subscriber Line): از آن جایی که این سرویس در اوایل سال های 1990 ارائه داده شده است می توان آن را قدیمی ترین سرویس DSL نامید. HDSL نرخ انتقال داده تا حداکثر ۲.۰۴۸ مگا بیت بر ثانیه را ارائه می داد اما به چند خط تلفن نیاز داشت که در نهایت به همین دلیل که به نوعی نقص محسوب می شد منسوخ شد. درواقع عملکرد این سرویس به این ترتیب بود که برای افزایش سرعت چندین خط تلفن را با هم Bundle می کرد تا به این ترتیب سرعت همه خطوط با هم جمع و به حداکثر برسد.

انواع دیگری از سرویس های DSL

IDSL که مخفف عبارت ISDN Digital Subscriber Line می باشد در واقع ترکیبی از تکنولوژی DSL با ISDN می باشد. این تکنولوژی نیز هم زمان با سایر سرویس های DSL تولید و ارائه داده شد اما این روزها به دلیل سرعت کمی که پشتیبانی می کند به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. نرخ سرعت انتقال داده ای که توسط این سرویس ترکیبی ارائه داده شده است حداکثر 144 کیلو بیت بر ثانیه می باشد. نکته دیگر این است که IDSL بر خلاف ISDN همیشه متصل می باشد. 

تگ ها