همه چیز درباره یک Access Point

تکنولوژی Wi-Fi به صورت کلی در حال پیشرفت و فراگیر شدن می باشد، اما استفاده از تکنولوژی Wi-Fi در همه جا امکان پذیر نیست و قادر نیست تا هر فضایی را در بر بگیرد، بخصوص وقتی صحبت از محیط های کسب و کار می شود. در فضاهای وسیع کاری با ترافیک های بسیار زیاد معمولاً از دستگاه Wi-Fi Access Point ها استفاده می کنند، در حالی که فضاهای کوچک کاری با تعداد محدودی کاربر معمولاً از روترهای Wi-Fi و افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extenders) استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم تا با مقایسه این دو روش برای دستیابی به Wi-Fi بهترین روش را کشف کنیم.

Access Point چیست؟

Access Point دستگاهی است که یک شبکه محلی بی سیم (WLAN) را معمولاً در یک دفتر کاری و یا ساختمان بزرگ به وجود می آورد. یک دستگاه Access Point با استفاده از کابل اترنت به یک روتر (Router)، سوئیچ (Switch) یا حتی یک هاب (Hub)  وصل می شود و به این ترتیب سیگنال های Wi-Fi را در یک محدوده پخش می کند. برای مثال، اگر شما قصد داشته باشید که دسترسی Wi-Fi را در یک فضایی از کمپانی خود فعال کنید اما در آن جا روتری نداشته باشید که در دامنه شبکه شما باشد، می توانید یک دستگاه Access Point در نزدیکی همان محل راه اندازی کرده و با استفاده از یک کابل اترنت که به اتاق سرور شما راه دارد، آن دستگاه Access Point را وارد شبکه محلی خود کنید و به این وسیله این Access Point می تواند سیگنال های شبکه محلی شما را به صورت Wi-Fi پخش کند تا سیستم هایی که امکان اتصال مستقیم کابلی به شبکه را ندارد از طریق این سیگنال های Wi-Fi به شبکه محلی شما وصل شوند. 


افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) چیست؟

همان طور که از نام آن مشخص است، یک افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) محدوده دستیابی به شبکه Wi-Fi را طولانی تر می کند و با به عبارتی گسترش می دهد. از آن جایی که افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) به صورت بی سیم به روترهای Wi-Fi متصل می شوند، بایستی در جایی قرار داشته باشند که سیگنال های روترهای Wi-Fi به اندازه کافی قدرتمند باشند و بایستی مطمئن بود که آن ها را در یک نقطه کور جای گذاری نکرده اند. برای نمونه، اگر روتر شما در زیرزمین یک ساختمان دو طبقه قرار داشته باشد، نصب یک افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) در طبقه همکف ( در جایی که هم چنان با توجه موقعیت روتر سیگنال قوی در آن وجود داشته باشد) موجب می شود تا از کاهش محدوده تحت پوشش Wi-Fi در طبقه دوم جلوگیری شود چرا که در واقع سیگنال های Wi-Fi را مجدد پخش می کند. 

چرا برای محیط های مربوط به کسب و کارها Access Pointها بهتر هستند؟

افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) برای شبکه های Wi-Fi خانگی خوب هستند و برای محیط های کسب و کار کارایی ندارند و این بدلیل است که در یک زمان به تعداد محدودی دستگاه می توانند سرویس بدهند، این مقدار معمولاً حداکثر تا 20 دستگاه است. کار افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) اضافه کردن محدوده تحت پوشش Wi-Fi می باشد و قادر به اضافه کردن پهنای باند قابل دسترس نیستند. یک افزایش دهنده دامنه تحت پوشش (Range Extender) بر مبنای تعداد دستگاه هایی که به طور همزمان متصل هستند، کاهش کارایی خواهد داشت. 

از طرف دیگر Access Pointها، به صورت همزمان قادر به پشتیبانی همزمان از 60 دستگاه می باشند. در صورت راه اندازی Access Pointها در دفتر کار، کاربران می توانند آزادانه از اتاقی به اتاق دیگر بروند بدون اینکه ارتباط آن ها با Access Point و در نهایت شبکه داخلی قطع شود. همان طور که کاربران بین طبقات در حال حرکت هستند، ارتباط دستگاه های آن ها ممکن است با یک Access Point قطع و به یک Access Point دیگر وصل شود بدون این که خللی در ارتباط آن ها با شبکه برقرار شده و اتصال دستگاه های آن ها با شبکه قطع شود- آن ها حتی متوجه این تعویض بین Access Pointها نخواهند شد. 

مزایای استفاده از Access Point بی سیم


وقتی که هم کارمندان و هم مهمانان با PCها، لپ تاپ ها، تلفن های هوشمند و تبلت ها به شبکه وصل هستند، 20 دستگاه به سرعت به شبکه متصل می شوند. در اتصال 60 دستگاه به صورت همزمان، Access Pointها این اختیار را به شما می دهند که تعداد دستگاه هایی که صلاح می دانید به صورت همزمان به شبکه متصل باشند را مشخص کنید. این فقط یکی از مزایای استفاده از Access Pointها می باشد- مزایای دیگر آن شامل موارد زیر می شوند:

  • Access Pointهایی که مخصوص محیط های مربوط به کسب و کار طراحی شده اند و به اصطلاح به آن ها Business-grade Access Point گفته می شود، در هر جایی که امکان دسترسی به یک کابل شبکه اترنت وجود داشته باشد، قابل نصب هستند. مدل های جدیید Access Pointها قابلیت سازگاری با POE و یا حتی POE+ را نیز دارند، یعنی بدون نیاز به برق از کابل شبکه جهت دریافت برق تغذیه می کنند، به این ترتیب شما نیاز به یک سوئیچ POE دارید تا از آن برق دریافت کنید.
  • ویژگی استاندارد اضافه دیگر این است که از Captive Portal و Access Control List (ACL) پشتیبانی می کنند، به این ترتیب شما این توانایی را خواهید داشت که دسترسی مهمانان را بدون نیاز به انجام اقدامات امنینی و به آسانی استفاده از Wi-Fi محدود کنید.
  • انتخاب Access Pointای که ویژگی Clustering ( خصوصیتی است که به دستگاه Access Point اجازه می دهد تا با سایر Access Pointهای موجود در شبکه ارتباط برقرار کرده و به هم وصل شوند.) را داشته باشد- موجب می شود که Administrator شبکه بتواند تمام Access Pointها را از یک جا مدیریت کند، درواقع امکان مدیریت متمرکز آن ها وجود دارد و دیگر نیاز نیست که Administrator به صورت جداگانه اقدام به مدیریت هر یک از Access Pointها کند.


تگ ها