انواع آنتن های بی سیم کدام اند؟

آنتن ها به عنوان مهمترین بخش از لوازم جانبی چند رسانه ای به حساب می آیند. درواقع بالاترین میزان اولویت را در میان صنعت و حتی بخش های مسکونی بایستی به آنتن ها نسبت داد. تنوع آنتن های بی سیم به طور قطع در نحوه ارسال و دریافت داده ها تاثیر خواهد گذاشت. تاثیر تنوع شامل انتقال امواج فرکانس های رادیویی بیشتر است که به سرعت انتقال داده کمک می کند و البته نرخ ایجاد خطا در انتقال داده را نیز کاهش می دهد. آنتن های بی سیم متعددی در بازار وجود دارند. برخی از مهم ترین انواع آنتن های بی سیم که بسیار شناخته شده هستند و مورد استفاده قرار می گیرند در پایین لیست شده اند.

انواع آنتن های بی  سیم

آنتن های بی سیم همه جانبه

آنتن های بی سیمی که در دسته آنتن های همه جانبه قرار می گیرند سیگنال های بی سیم را به صورت مساوی در یک الگوی ۳۶۰ درجه توزیع می کنند. این نوع از انواع آنتن ها چه در دسته indoor قرار بگیرند و یا outdoor توانایی پوشش دهی محیط بیشتری را خواهند داشت. مودم Wi-Fi که ما در خانه های خود از آن استفاده می کنیم معمولاَ از نوع آنتن Rubber Duck می باشد که یکی از انواع زیر شاخه های همین نوع از آنتن ها یعنی آنتن های بی سیم همه جانبه می باشد. این نوع از آنتن ها به صورتی انعطاف پذیر متصل می شوند بنابراین آنتن های بی سیم همه جانبه می توانند به صورت عمودی و یا افقی گردش داشته باشند تا به این ترتیب امکان دسترسی به بهترین سیگنال برای آن ها فراهم باشد. در برخی از مودم ها، این نوع از آنتن ها یعنی آنتن های بی سیم همه جانبه به صورت داخلی کار گذاشته شده اند و در ظاهر مودم قابل رویت نیستند.

آنتن Rubber Ducky : این آنتن ها از نوع کوچک و آنتن های بی سیم همه جانبه هستند که در دستگاه های بی سیم کوچک مانند گیرنده و فرستنده های GPS و اسکنرها و حتی بی سیم های واکی تاکی پلیس ها و یا رادیوهایی که در خانه از آن ها استفاده می کنیم، مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که از نامشان مشخص است آن ها معمولاَ‌ منعطف و Rubby هستند. مانند همه انواع آنتن های همه جانبه همه آن ها دارای یک الگوی دریافت مشابه هستند که در زیر تصویر آن را خواهید دید.

آنتن های Rubby duck را می توان به صورت مستقیم به دستگاه های بی سیم یا به صورت اضافه به پایه های مگنتی وصل شوند، که به صورت عمودی و یا افقی بر روی سطح meta قرار می گیرند. پایه به وسیله یک کابل اضافی به دستگاه متصل می شود. 

تفاوت بین انواع آنتن های Rubber Duck

همان طور که انواع رادیوها و دستگاه های پیرامونی بی سیم متعددی وجود دارند که از آنتن های Rubber Duck استفاده می کنند بنابراین انواع متعددی از آنتن های Rubber Duck موجود می باشد. وقتی که دو آنتن را با یکدیگر مقایسه می کنید معمولاَ‌ خیلی راحت می توان فرکانس و سیگنالی را که بدست می آورند را با هم مورد مقایسه قرار داد. فرکانس هر آنتنی بر اساس کاربردی که دارند حفاظت می شوند. 

برای مثال :

برای نشان دادن میزان بدست آوردن سیگنال از اصطلاح دسیبل (Decibles) استفاده می شود. این یک نوع اندازه گیری وابسته می باشد، به این معنی که این اندازه گیری ایستا نیست اما باز هم برای مقایسه دو آنتن به کار می آید. به طور کلی، dBi بالا به این معنی است که آنتن می تواند سیگنال را بسیار قوی پراکنده کند، محدوده پخش سیگنال یا در واقع محدوده تحت پوشش آنتن را افزایش دهد و شفافیت سیگنال را هنگام دریافت افزایش دهد. مانند اکثر آنتن های همه جانبه، آنتن های Rubber duck، dBi پایینی دارند. این را می توان به این ترتیب معنی کرد که آنتن های Rubby Duck دریافت و یا ارسال سیگنال در فواصل طولانی که موانع بسیار زیادی نیز بر سر راه دارند استفاده شوند و کاربرد آن ها در فواصل نزدیک می باشد.

آنتن های بی سیم هدایت شونده

همان طور که از نام آنتن های بی سیم هدایت شونده پیداست این آنتن ها طوری ساخته شده اند که تنها در یک جهت سیگنال ها را متمرکز کنند. در بیشتر موارد، یک رنج کم از سیگنال ها در نتیجه موجب تثبیت انرژی می شوند. این، به نوبه خود موجب افزایش بیشتر و در نهایت قوی بودن سیگنال خواهد شد. بنابراین می توان حسن آنتن های بی سیم هدایت شونده را نسبت به آنتن های همه جانبه قوت بیشتری سیگنالی دانست که تنها از یک جهت بدست می آید. آنتن های هدایت شونده برای ارتباطات point-to-point بسیار خوب هستند و به کار می آیند. از انواع معمول آنتن های بی سیم هدایت شونده می توان به این موارد اشاره کرد: Yagi، Dish، Horn و Patch.


هیچ کسی نمی تواند این دو نوع آنتن بی سیم را با هم مقایسه کند چرا که هر کدام از آنتن های بی سیم همه جانبه و آنتن های هدایت شونده برای مکانیزمی متفاوت ساخته شده اند و کاربردهای خاص خود را دارند. هر کدام از این آنتن ها از لحاظ کارایی و یا نا کار آمدی بایستی به صورت مجزا مورد بررسی قرار بگیرند. همچنین فاکتورهای بسیار زیاد دیگری وجود دارند مانند جای نمایی، شرایط محیطی و قرار گرفتن مانع بر سر راه که موجب ایجاد یک انسداد در مسیر دریافت و ارسال سیگنال ها خواهند شد، وجود دارد که می تواند بر کارایی آنتن های بی سیم تاثیر بگذارد. 

تگ ها