تالار مقالات بروز تکنولوژی

رید سرور چیست؟| بررسی انواع RAD سرور

به این مقاله امتیاز دهید

رید سرور چیست

رید سرور چیست و چگونه کار می‌کند؟ | راهنمای تشخیص raid سرور

- جشنواره اینترنت پرسرعت بین المللی -

آیا تا کنون به این فکر کرده‌اید که رید سرور چیست؟ واژه RAID مخفف اصطلاح Redundant Array of Independent Disks است. تکنولوژی رید را نوعی تکنولوژی پیشرفته برای ذخیره سازی اطلاعات و داده‌ها می‌دانند‌. این تکنولوژی باعث شده  است که هر گونه فضای ذخیره سازی محدود طرد شود. به جای آن از یک فضای ذخیره سازی برای ذخیره چندین اطلاعات کلان استفاده شود. در رید چند هارد در یک فضای فیزیکی با هم ترکیب می‌شوند و یک فضای ذخیره سازی هنگفت را به وجود می‌آورند. سازمان‌ها، شرکت‌ها و ارگان‌های پیچیده‌ای که همواره اطلاعات زیادی را نگهداری می‌کنند، از رید سرور بهره می‌برند. بنابراین باید بدانند که رید سرور چیست و چه عملکردی دارد. اگر شما هم می‌خواهید با رید سرور آشنایی پیدا کنید، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

در تک نت بخوانید: Nas چیست؟| 10 نکته مهم که باید در مورد Nas بدانید

 Raid چیست؟

امروزه ممکن است برخی از سازمان‌ها، شرکت‌ها یا فضای اداری بزرگ اطلاعات زیادی برای ذخیره کردن داشته باشند. از سوی دیگر این اطلاعات همواره مورد استفاده قرار بگیرد. پس لازم است که یک فناوری وجود داشته باشد تا این امکان را فراهم کند. فناوری رید همان فناوری است که از آن برای تبادل اطلاعات نیز بهره گرفته می‌شود. به عبارت ساده‌تر؛ رید را فضایی می‌دانند که می‌تواند داده‌ها را بین چندین هارد توزیع کند. این تکنولوژی برای اولین بار در سال  ۱۹۸۷ توسط سه دانشمند کشف شد و هم اکنون توانسته نیاز بسیاری از ارگان‌ها به فضاهای ذخیره سازی اطلاعات را از بین ببرد‌.

ناگفته نماند که رید کنترلر سرور نیز دستگاهی است که امکان مدیریت آرایه را به کاربر می‌دهد. این دستگاه فیزیکی حتی می‌تواند روی مادربورد سرورها قرار بگیرد و از فرمت‌هایی همچون فرمت‌های SATA و SCSI پشتیبانی کند.

رید سرور چیست

چگونه رید سرور را تشخیص دهیم؟

پس از این که دانستیم Raid چیست، می‌خواهیم بدانیم که انواع رید چه ویژگی‌هایی دارند. در واقع برای تشخیص raid سرور باید با این ویژگی‌ها آشنا باشید:

  • تحمل پذیری خطا: تمامی ریدها این قابلیت را دارند که اگر یک خطا به وجود بیاید مقاومت کنند و اطلاعات را از دست ندهند.
  • کارایی: دیگر ویژگی انواع رید این است که کارایی آن‌ها بسیار زیاد است. با افزایش کارایی، سیستم‌های مختلف اطلاعاتی می‌توانند از این تکنولوژی استفاده کنند.
  • میزان ظرفیت: میزان ظرفیتی که انواع رید دارند، نسبت به میزان ظرفیتی که هارد یا سایر فضاهای ذخیره سازی دارد، بسیار بیشتر است. به گونه‌ای که اصلاً قابل مقایسه با این وظایف ذخیره‌ سازی نیستند.

از تک نت بخواهید: اینترنت  tdlte تک نت؛ پرسرعت ترین اینترنت در ایران

اساسی‌ترین انواع رید کدامند؟

در همان سال‌های ابتدایی که از تکنولوژی رید استفاده شد، ریدها را در پنج دسته قرار داده بودند؛ اما پس از آن یک دسته دیگر به آن‌ها اضافه شد. امروزه انواع رید را به شش دسته مختلف که از صفر تا شش طبقه بندی شده‌اند، تقسیم می‌کنند. این اعداد نشانگر روش‌های مختلف در رید کردن هستند. البته در یک طبقه بندی کلی دیگر انواع رید را به سه دسته استاندارد، غیر استاندارد و ترکیبی تقسیم می‌کنند. مهم‌ترین طبقه بندی همان ریدهای استانداردی هستند که در ادامه برای شما معرفی می شود.

·         صفر رید سرور

اگر می‌خواهید بدانید که صفر رید سرور چیست و چه تفاوتی با سایر ریدها دارد، باید نگاهی به پیکر بندی آن بندازید. این نوع از ریدها به گونه‌ای عمل می‌کند که ابتدا اطلاعات را نواربندی کرده و هیچ اطلاعات افزودنی دیگری را در این اطلاعات جای نمی‌دهد. دلیل این امر هم این است که در صفر رید سرور برای خواندن یک فایل یا اطلاعات خاص می‌توان از چندین هارد استفاده کرد. برای این که این نوع از ریدها را تنظیم کنید، حداقل به یک هارد دیسک نیاز دارید. این نوع از ریدها بیشترین سرعت و برترین کارایی را در میان انواع ریدها دارند؛ اما متاسفانه این ریدها نمی‌توانند خطا را تحمل کنند و ممکن است پس از مدتی اطلاعات خود را به طور کلی از دست بدهند.

·         یک رید سرور

- اعطای نمایندگی فروش تک‌نت -

تک ریدها نیز نوع دیگری از رید‌ها هستند که حداقل به دو دیسک نیاز دارند. اطلاعاتی که در آن‌ها ذخیره می‌شود، یک نسخه ندارد؛ بلکه دو نسخه دارد که هر کدام از آن‌ها در یک رید ذخیره می‌شوند. در این نوع از فضاهای ذخیره سازی، نواربندی انجام نمی‌شود. همچنین سرعت خواندن اطلاعات نیز در آن‌ها بیشتر است؛ چرا که تکنولوژی آن همزمان می‌تواند از دو دیسک اطلاعات استفاده کند. همواره برای این که فضاهای ذخیره سازی در یک سازمان را پوشش دهی کنند، از تک ریدها استفاده می‌شود.

رید سرور چیست

·         دو رید و سه ریدها

این نوع از ریدها از نواربندی استفاده می‌کنند. برخی از تکنولوژی‌هایی که برای چک کردن خطاهای اطلاعاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، در این ریدها به کار گرفته شده‌اند. این نوع از رید‌ها همواره همانند ریدهای ۳ هستند و برای ذخیره اطلاعات prity اختصاص می‌دهند. در واقع این ریدها دارای یک سیستم ecc هستند که می‌توانند خطاها را تشخیص داده و آن‌ها را از بین ببرند.

·         چهار ریدها

چهار رید نیز نوع دیگری از ریدها به شمار می‌آید که اطلاعات را نوار بندی می‌کند، اما نواربندی اطلاعات در این نوع از ریدها یک نواربندی بزرگ است. بنابراین می‌توان گفت که رکورد‌ها یا نوارها تنها توسط یک هارد خوانده می‌شوند. دستگاه مخصوص چهار رید دستگاهی است که همواره باید به روز رسانی شود تا هیچ مشکلی در عملیات ذخیره اطلاعاتی و خواندن اطلاعات به وجود نیاید.

·         پنج ریدها

پنج رید نیز نوع دیگری از ریدها هستند که به کمک نواربندی اطلاعات عمل می‌کنند. این نوع از ریدها کمتر از سایر ریدها خراب می‌شوند و حداقل به سه دیسک نیاز دارند تا اطلاعات را ذخیره سازی کنند. اگر شما تعداد دیسک‌ها را افزایش دهید، طبیعتاً تعداد فضاهای ذخیره سازی این ریدها بیشتر می‌شود. البته باید دانست که کارایی این ریدها معمولاً در زمان ساخت کاهش پیدا می‌کند و در زمانی که یک دیسک خراب شده باشد، آرایه‌های موجود در این رویداد آسیب پذیر می‌شوند.

در تک نت بخوانید: همه چیز در مورد مفاهیم تلفن ویپ

·         شش ریدها

شش‌ها ریدها آخرین نوع از رید هستند که مشابه پنج رید عمل می‌کنند. با این تفاوت که افراد باید هزینه‌های بیشتری را برای خرید هر گیگابایت از حافظه این نوع از ریدها بپردازند. معمولا سرعت نوشتن در این ریدها نسبت به ریدهای قبلی کمتر است، اما میزان تحمل خطای آن‌ها بسیار بیشتر است.

مزایای استفاده از رید سرور چیست؟

ممکن است سوال شما هم این باشد که با استفاده از رید سرور چه مزایایی را دریافت خواهیم کرد. چنانچه ریدها را به کار ببندید، توانایی آن را خواهید داشت که تا حدودی هزینه‌های مربوط به خرید کارت حافظه را کاهش دهید. این فضاها اگر از چندین هارد برخوردار شوند، کارایی بهتری هم ‌خواهند داشت. در ضمن سرعت نوشتن و خواندن اطلاعات در ریدها نسبت به سایر فضاهای ذخیره سازی بیشتر است. با این وجود می‌توان به آن اعتماد کرد و از آن بهره برد.

رید سرور چیست

نکات مهم در خرید رید سرور

آیا می‌‌دانید که نکات مهم خرید رید سرور چیست؟ آیا قصد خرید رید را دارید، اما نمی‌دانید که کدام رید مناسب شما است؟ به طور کلی ریدها به دو نوع سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم می‌‌شوند که به هنگام خرید باید بدانید که ویژگی‌های انواع رید سرور چیست. اگر از نوع سخت افزاری رید استفاده کنید، باید از کنترلرهای مخصوص کمک بگیرید. با استفاده از این کنترلر می‌توانید هاردها را مدیریت کنید و از داده‌ها و اطلاعات خود نگهداری کنید. ناگفته نماند که ریدهای نرم افزاری این طور نیست. این گونه از ریدها به سخت افزار خاصی نیاز ندارند؛ چرا که کامپیوتر باید درایوها را مدیریت کند. این ریدها به نسبت ریدهای سخت افزاری کارایی کمتری دارند و ممکن است سیستم‌های میزبان را مختل کنند. برای آن که تصمیم بگیرید کدام رید مناسب شما است، باید ابتدا این دو رید و ویژگی‌های آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

در تک نت بخوانید: سیستم تلفنی ایزابل Issabel چیست؟

سخن پایانی

ما در این مطلب در مورد این که رید سرور چیست با شما صحبت کردیم. رید سرور یک فضای ذخیره سازی برای انواع داده‌ها، دیتا و اطلاعات به شمار می‌آید که با استفاده از دیسک و هارد کار می‌کند. این تکنولوژی برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ روی کار آمد و هم اکنون نیز به عنوان یکی از برترین تکنولوژی‌ها در زمینه ذخیره اطلاعات شناخته شده است. برای این که از رید استفاده کنید، باید با انواع آن آشنا باشید. با خواندن این مطلب اطلاعات لازم در این زمینه را به دست خواهید آورد.

مرا را در بهبود مقالات یاری کنید.

با نظردهی ما را در تکمیل مقالات یاری کنید.

میدونستی هیچ خریدی بدون جایزه نیست

هر گیگ فقط 1700 تومان + هدیه تک‌نت 
close-link