تالار مقالات بروز تکنولوژی

ده مزیت مهم سرور مجازی چیست به زبان ساده 2023

حتما شما نیز می‌دانید که سرور چیست و چه کاربردهایی دارد. برای راه اندازی یک وب سایت حتما باید میزبان یا سرور را انتخاب کنید و به کار ببندید. انواع مختلفی از سرورها وجود دارند. یکی از روش‌های مرسوم و متداولی که برای استفاده از سرورها به کار گرفته می‌شود، روش مجازی سازی است. سرورهای مجازی که در حال حاضر موجود هستند، سرورهایی با کاربردهای متنوع‌اند که انواع مختلفی دارند. این سرورها از مزایای زیادی هم برخوردار هستند. شما می‌توانید با به کارگیری آن‌ها سیستم‌های عامل مختلف را به کار ببندید و حتی حریم خصوصی ایجاد کنید. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید، سرورهای فیزیکی مجازی سازی شده‌اند و هر کدام در سخت افزارهای پیشرفته به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. در ادامه در مورد این که سرور مجازی چیست و چه عملکردی دارد، صحبت خواهیم کرد. با تک نت همراه باشید.

سرور مجازی چیست؟

سرورهای مجازی یا وی پی اس‌ها که از کلمه virtual private server گرفته شده است، نوعی سرور مجازی است که خصوصی سازی شده است. این سرور بخشی از یک سرور اختصاصی را تشکیل می‌دهد و با انجام فرآیند مجازی سازی به وجود می‌آید. بدین ترتیب که ابتدا یک سرور خاص را به چند بخش مختلف تقسیم می‌کنند‌. سپس از هر بخش برای رسیدن به هدفی خاص بهره می‌گیرند.

عملکرد سرورهای مجازی کاملا شبیه به عملکرد سرورهای فیزیکی است. با این تفاوت که سرورهای مجازی باعث می‌شوند که نیازی به سیستم‌ها و تجهیزات فیزیکی نباشد. هر کدام از قسمت‌های مجازی سازی شده بدون این که بر منابع مختلف موجود در سیستم میزبان تاثیر بگذارد، می‌تواند فایل‌ها و برنامه‌های خود را مدیریت کند. با مجازی سازی سرورها شما قادر خواهید بود که کارایی بهتر و نرخ بالاتری از راندمان را در سرورها مشاهده کنید. در عین حال، هزینه‌ها نیز کاهش پیدا می‌کنند.

در تک نت بخوانید: گیت وی چیست؟ و چه کاربردی برای سازمان دارد؟

سرور مجازی چیست

۱۰ مزایای سرور مجازی چیست؟

سرورهای مجازی مزایای زیادی را به همراه می‌آورند. به همین دلیل در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده‌اند. شما می‌توانید برای میزبانی بهتر در وب سایت خود این سرورها را ایجاد نمایید. حال برخی از مهم‌ترین مزایای سرور مجازی را ذکر می‌کنیم:

1. کاهش هزینه‌ها

در سرور مجازی شما تنها قسمت کوچکی از سرورهای اختصاصی را دریافت خواهید کرد. به دلیل کاهش گسترده خدمات این سرورها، هزینه‌های آن نیز کاهش خواهند یافت. به طور کلی میزبان‌های وی پی اس را یک میزبان مقرون به صرفه می‌دانند که در میان سرورهای اشتراکی و اختصاصی قرار می‌گیرند. به همین دلیل، ویژگی‌های آن‌ها در بسیاری از موارد شبیه به ویژگی‌های سرور اختصاصی است؛ اما هزینه‌های آن کمتر است. از سوی دیگر، باید توجه داشت که قابلیت‌ها و امکانات این سرور نسبت به سرور اشتراکی بسیار زیاد است. با این حال هزینه‌های گرانی برای آن در نظر گرفته نشده. شما می‌توانید برای دریافت سرور مجازی ارزان با ما در تک نت در ارتباط باشید.

2. تفکیک بودن

مزیت دیگری که سرورهای مجازی ایجاد می‌کنند، تفکیک بودن است. در همان زمانی که مجازی سازی یک سرور صورت می‌گیرد، در همان زمان هم این سرور از دیگر پلتفرم‌ها جدا می‌شود. به همین دلیل تاثیری از یک سرور بر روی سایر سرورها دیده نخواهد شد. از سوی دیگر، شما همواره می‌توانید منابع میزبانی را افزایش یا کاهش دهید. به همین دلیل است که این سرورها اثری روی سایر سرورها نخواهند داشت.

3. امنیت

اکثر سرورهای مجازی امنیت قابل توجهی را در اختیار کاربر می‌گذارند. ویروس‌ها و بدافزارهایی که می‌خواهند در اطلاعات این سرورها نفوذ کنند، با سدهای دفاعی مواجه خواهند شد. پس تا حد زیادی می‌توان از داده‌ها و اطلاعات موجود در چنین سرورهایی محافظت کرد.

4. عملکرد بالا

شاید بپرسید که نحوه عملکرد سرور مجازی چیست. باید بگوییم که سرورهای مجازی معمولا بهتر از سرورهای اشتراکی عمل می‌‌کنند. این سرورها قدرت پردازش بالایی دارند و قادرند که سرعت بارگیری صفحات مختلف یک وب سایت را افزایش دهند. از این رو می‌تواند تجربه کاربری بهتری را نیز به تمامی افرادی که وارد وب سایت شما شده‌اند، بدهند.

5. پهنای باند بهتر

به دلیل این که سرورهای مجازی بخشی از سرورهای اختصاصی هستند، پس پهنای باند بیشتری را هم در اختیارتان خواهند گذاشت. از سوی دیگر، چنین سرورهایی محدودیت‌های سرور اشتراکی را ندارند و تعداد کاربران آن‌ها کمتر است. پس شما می‌توانید تجربه کاربری خوبی داشته باشید.

سرور مجازی چیست

6. قابلیت سفارشی سازی شدن

این را بدانید که از جمله مزایای برجسته‌ای که سرورهای مجازی دارند؛ این است که سفارشی سازی می‌شوند. این سرور پس از این که روند مجازی سازی شدن را طی می‌کند، کاملا در اختیار شما قرار می‌گیرد.‌ به همین دلیل شما می‌توانید نرم افزارهای مورد نیاز خود را بر روی این سرورها نصب کنید و پیکر بندی آن را همان طور که مورد نیازتان است، پیش ببرید.

7. مدیریت بکاپ در سرورهای مجازی

تمامی ارائه دهندگانی که سرورهای مجازی را در اختیار شما قرار می‌دهند، یک راهکار خاص را برای پشتیبان گیری از داده‌های شما ارائه می‌کنند. با قابلیت بکاپ گیری از یک سرور می‌توانید داد‌ه‌ها را بکاپ گیری کنید و آن‌ها را روی سرور ذخیره نمایید.

8. انعطاف پذیری بالا

سرورهای مجازی نسبت به سایر سرورها انعطاف پذیری بالایی دارند. همان طور که گفتیم شما قادر هستید که تنظیمات این سرور را همان طور که می‌خواهید انجام دهید. علاوه بر آن؛ قابلیت ارتقا دادن تک به تک منابع در این نوع سرورها وجود دارد. شما مجاز به انتخاب سیستم عامل و نوع نرم افزار هستید که می‌دانید به آن نیاز دارید.

9. میل سرور اختصاصی در سرورهای مجازی

یک میل سرور اختصاصی مربوط به دامنه وب سایت شما وجود دارد که باعث می‌شود ایمیل‌هایی را دریافت کنید و یا آن‌ها را ارسال نمایید. این نوع از سرورها قابلیت این را دارند که حجم بالایی از ایمیل‌ها را در یک تایم خاص دریافت یا ارسال نمایند. بنابراین محدودیت‌هایی که هاست‌های اشتراکی یا سرورها برای شما ایجاد کرده اند در این نوع از سرورها دیده نمی‌شود.

10. کاهش وابستگی به سخت افزارها

کاهش وابستگی به سخت‌ افزارهای خاص تا قبل از اینکه تکنولوژی‌های مجازی سازی سرور به کار گرفته شود؛ سازمان‌های مختلف ترجیح می‌دادند که از سخت افزارهای خاص برای ایجاد میزبان وب سایت استفاده کنند تا این که این تکنولوژی ایجاد شد و نیاز به هر گونه سخت افزار را از بین برد. مثلا با این قابلیت هزینه‌هایی که برای راه اندازی سرور نیاز است نیز تا حد زیادی کاهش می‌یابد.

سرور مجازی چیست

vps چیست و چه استفاده­ای دارد؟

این که vps چیست و به چه دردی میخوره سوالی است که برای خیلی از افرادی که قرار است از سرور مجازی استفاده کنند، پیش می‌آید. وی پی اس‌ها دارای کاربردهای مختلفی هستند و از جنبه‌های مختلف، اهمیت دارند. این سرورها محدودیت‌هایی که برای استفاده از حجم دیتابیس وجود دارد را می‌توانند از بین ببرند و به بهترین شکل ممکن از وب سایت شما میزبانی کنند. در ضمن، مزایای متعدد این سرورها باعث شده است که هیچ نقصی در آن‌ها دیده نشود. از این رو آن‌ها را برای هر وب سایتی مناسب می‌دانند.

در تک نت بخوانید: پنج تفاوت Vps و Vds چیست

تفاوت سرور اختصاصی و مجازی چیست؟

پس از این که دانستید سرور اختصاصی چیست و چه مزایایی دارد، باید با تفاوت‌های این سرور یا سایر سرورها آشنا شوید. برای مقایسه سرور اختصاصی و مجازی باید به چند ویژگی و تفاوت مهم ‌آن‌ها توجه کنید.

تفاوت اول: تفاوت در تخصیص منابع

در مورد میزان تخصیص منابع باید بگوییم که سرور اختصاصی بهتر عمل کرده است. اگرچه با استفاده از سرور مجازی می‌توانید منابع زیادی را استفاده کنید؛ اما قابلیت‌های سرور اختصاصی در این زمینه بیشتر است. بنابراین اگر می‌دانید که میزان منابع مصرفی شما زیاد است، بهتر است با دقت دست به انتخاب بزنید.

تفاوت دوم: تفاوت در امنیت

به طور کلی هر دو سرور دارای سطوح بالایی از امنیت هستند. هر دو سرور این امکان را دارند که شما نرم افزارهای افزایش امنیت را روی آن‌ها نصب کنید. سپس نقص‌های امنیتی را از بین ببرید. با این حال، سرورهای اختصاصی می‌توانند سطح بالاتری از امنیت را نسبت به سرورهای مجازی در اختیارتان قرار دهند.

تفاوت سوم: تفاوت در عملکرد

در دنیای ارزش گذاری وب سایت‌ها، بسیار مهم است که عملکرد یک سرور چگونه است؛ چرا که این سرور باعث افزایش سرعت ورود به یک وب سایت شده و تجربه کاربری بهتری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در سرورهای مجازی به دلیل این که منابع محدودتری نسبت به سرورهای اختصاصی در دسترس هستند، پس سرعت زیاد است. در نتیجه با ترافیک وب سایت مقابله می‌شود و یک وب سایت سریع عمل می‌کند. این در حالی است که ممکن است در سرورهای اختصاصی کمی کندی در عملکرد دیده شود.

تفاوت چهارم: تفاوت در قیمت

همان طور که گفتیم، سرورهای مجازی بخش کوچکی از سرورهای اختصاصی را در بر می‌گیرند. پس تمامی قابلیت‌های سرور اختصاصی را ندارند؛‌ از این رو هزینه‌های کمتری نسبت به سرورهای اختصاصی دارند. برای این که شما بهترین سرور را انتخاب کنید، باید بدانید که تفاوت سرور اختصاصی و سرور مجازی چیست. سپس با مشورت کارشناسان در این زمینه، بهترین سرور را انتخاب کنید.

مجازی سازی سرور به چه معناست؟

آیا می‌دانید که‌ مجازی سازی سرور به چه معناست؟ چرا اصلا سرورهای مختلف را مجازی سازی می‌کنند؟virtualization  یا مجازی سازی سرور به فرآیندی اطلاق می‌شود که طی آن فایل‌ها و نرم افزارهای مختلف را به حالت مجازی در می‌آوریم. به عبارت ساده‌تر؛ اگر بخواهیم بگوییم که سرور ابری چیست و چه فرآیندی را طی می‌کند، باید بگوییم که شما قادر خواهید بود که به واسطه مجازی سازی تمامی سرویس‌هایی که در حالت عادی در وب سایت وجود ندارند را ایجاد کنید. در این حالت؛ دسترسی به بخش‌های مختلفی از سرویس‌های مد نظر شما آسان خواهد شد.  حالت‌های مختلفی برای مجازی سازی سرورهای وب سایت در نظر گرفته شده‌اند. بهترین حالت، حالت کلی است که در آن قابلیت‌های بیشتری در دسترس شما هستند.

سرور مجازی چیست

تفاوت vpn و vps

با فرض این که همه ما می‌دانیم سرور مجازی چیست، می‌خواهیم به تفاوت‌های این سرور با vpn اشاره کنیم. در کل وی پی اس به نوعی از سرویس‌های مجازی گفته می‌شود که امکانات متعددی را به شما می‌دهد.  شما با استفاده از این سرویس‌ها می‌توانید از یک یا چند وب سایت به صورت همزمان میزبانی کنید. همچنین می‌توانید نرم افزارهای مورد نیاز خود را حتی در داخل یا خارج ایران به کار ببندید. در مقابل، وی پی ان‌ها ابزارهایی هستند که به کمک آن‌ها فرد می‌تواند وب گردی کند و به وب سایت‌های تحریم شده، دسترسی داشته باشد. در حالی که وی پی اس مفهوم گسترده‌تری دارد و امکانات زیادی هم در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

کاربردهای استفاده از اینترنت سرور مجازی

زمانی که می‌پرسید کاربرد سرور مجازی چیست، در پاسخ می‌توانیم بگوییم که سرور وی پی اس پلتفرمی ایده آل برای میزبانی کردن از یک وب سایت است. این پلتفرم می‌تواند کاربردهای دیگری هم داشته باشد. همین کاربردهای خاص است که باعث شده استفاده از اینترنت سرور مجازی افزایش پیدا کند. شما با خرید سرور مجازی می‌توانید کاربردهای زیر را در دسترس خود قرار دهید:

  • ریکاوری اطلاعات و بازیابی آسان آن‌ها
  • ذخیره کردن داده‌های کلان با استفاده از سیستم‌های ذخیره سازی مجازی
  • قابلیت استفاده کردن از نرم افزارهای قدیمی یک سخت افزار
  • تست کردن سیستم‌های عامل مختلف
  • سروری برای ترید یا شرکت در بورس
  • راه اندازی گیم سرور و کاهش پینگ در بازی‌های آنلاین
  • مناسب برای دانلود فایل‌های حجیم

 

  • نتیجه گیری

در این مقاله در مورد این که سرور مجازی چیست صحبت کردیم. سرور مجازی بخشی از سرور اختصاصی است که در آن می‌توانید اطلاعات و داده‌های مختلف را ذخیره کنید و میزبانی سایت را انجام دهید. این سرور مزایای زیادی همچون هزینه مناسب، انعطاف پذیری، مدیریت بکاپ و خیلی از مزایای دیگر با استفاده از این سرورها در اختیارتان قرار می‌گیرند. برای این که بدانید vps چیست و به خوبی مفهوم آن را درک کنید، گاهی نیاز است تفاوت آن را با وی پی ان و سرورهای اختصاصی بدانید. تمامی این موارد در این مطلب تشریح شده‌اند. علاوه بر آن، در مورد کاربردهای سرور مجازی هم صحبت کردیم. شما می‌توانید خدمات مجازی سازی سرور را از ما در تک نت دریافت کنید.

مقالاتی که شما دوست دارید
مرا را در بهبود مقالات یاری کنید.

با نظردهی ما را در تکمیل مقالات یاری کنید.