تالار مقالات بروز تکنولوژی

گیت وی چیست و چه کاربردی برای سازمان ها دارد؟ 2023

امروزه تلفن آی پی همان طور که تلفن آنالوگ در گذشته اهمیت داشت، اهمیت دارد. به همین دلیل در سازمان‌های مختلف و ادارات و نهادهای گوناگون، سعی بر این است که از تلفن‌های تحت شبکه به جای سیستم‌های تلفن آنالوگ استفاده شود. چرا که کاهش هزینه‌ها و مدیریت بهتر تماس‌ها به دنبال بهره گیری از این سیستم‌ها میسر می‌شود. اما متاسفانه بدون وجود زیر ساخت‌های لازم، نمی‌توان تلفن آنالوگ را به تلفن دیجیتال تبدیل کرد. اینجاست که باید بدانید گیت وی چیست و چه کاربردی دارد. گیت وی دستگاهی است که به عنوان تبدیل آنالوگ به آی پی فعال است. یعنی سیستم‌های آنالوگ را به سیستم‌های تلفنی تحت شبکه و ویپ تبدیل می‌کند. در ادامه می‌خواهیم در مورد کاربردها و انواع گیت وی بیشتر صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

گیت وی چیست؟

اگر بخواهیم گیت وی را به ساده‌ترین حالت ممکن تعریف کنیم، آن را یک مبدل آنالوگ برای تلفن‌های ویپ می‌دانیم. گیت وی نوعی دستگاه هوشمند است که به کمک آن شما می‌توانید تجهیزات مورد نیاز برای تلفن‌های ویپ را به یک سیستم تحت شبکه متصل کنید. دستگاه فکس، تلفن‌های بیسیم و باسیم، دستگاه پوز و تلفن‌های رومیزی از این قبیل تجهیزات هستند. با توجه به این تعریف، گیت وی را نوعی سخت افزار می‌نامند که می‌تواند ترافیک آنالوگ تلفنی را به داده‌های تحت شبکه تبدیل کند و آن‌ها را درون شبکه با هم تبادل کند. شما بدون این دستگاه نمی‌توانید از ویپ و قابلیت‌های آن استفاده کنید. پس به عنوان یکی از مهم‌‌ترین زیر ساخت‌ها برای راه اندازی ویپ، باید ابتدا گیت وی را خریداری کنید.

گیت وی چیست

کاربرد گیت وی چیست؟

برای این که بهتر با مفهوم گیت وی چیست آشنا شوید، لازم است که به کاربردهایی که از این دستگاه انتظار می‌رود هم توجه داشته باشید. بزرگترین مزیتی که این دستگاه‌ها ایجاد می‌کنند، این است که می‌توانند هزینه‌های انتقال مراکز تلفن جدید را تا حد زیادی کاهش دهند. شما با استفاده از اینترنت پرسرعت می‌توانید به راحتی سیستم‌های ویپ را پیاده سازی کنید و برای تبدیل اطلاعات نیز از این دستگاه‌ها بهره ببرید. در ادامه به برخی از کاربردهای آن‌ها اشاره شده است:

  •  مسیریابی تماس:

از جمله مهم‌ترین کاربردهایی که گیت وی دارد، مسیریابی تماس است. با استفاده از این دستگاه‌ها می‌توانید سیگنالینگ کنترل را به خوبی بسته بندی و مدیریت کنید. در نتیجه تماس‌ها نیز به راحتی برقرار می‌شوند و داده‌ها از مبدأ به مقصد آن هم در کسری از ثانیه ارسال می‌گردند. البته در این مورد قبل از هر کاری باید بدانید که عملکرد گیت وی چیست و چگونه کار می‌کند.

  • فشرده سازی صدا و فکس:

با استفاده از گیت وی می‌توان صدای تلفن آنالوگ را فشرده سازی کرد. همچنین می‌توان بسته‌های فکس را به بسته‌هایی قابل تجزیه تبدیل کرد و آن‌ها را مورد استفاده قرار داد.

  • واسطه برای برقراری اتصالات اینترنتی:

در حالت کلی باید بگوییم که دستگاه‌های گیت وی به عنوان واسطه میان خطوط آنالوگ و اینترنتی فعالیت می‌کنند. نیاز به راهکاری ایمن برای تراکنش اطلاعات باعث شده است که گیت وی اهمیت پیدا کند. شما می‌توانید برای بهبود تجربه کاربری خود و برقراری ارتباطات پایدارتر، از این سیستم استفاده کنید.

گیت وی چیست

انواع گیت وی چیست؟

این که انواع گیت وی چیست شاید سوال شما هم باشد. گیت وی‌ها دارای انواع مختلفی هستند. برای این که بهترین نوع آن‌ها را برای راه اندازی ویپ انتخاب کنید، ابتدا باید بدانید که ویژگی‌های انواع گیت وی چیست. در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته ایم:

1.گیت وی آنالوگ:

معمولا برای برقراری ارتباطات آنالوگ با سیستم‌های ویپ، از این گیت وی استفاده می‌کنند‌. برای مثال زمانی که قرار باشد خطوط سنتی و خطوط شهری را به حالت تحت شبکه در بیاورید، این دستگاه را باید خریداری کنید. این نوع از گیت وی‌ها خود به دو دسته مختلف که با توجه به اینترفیس طبقه بندی شده‌اند، تقسیم می‌شوند.

2.گیت وی آنالوگ FXO:

این نوع از گیت وی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که فرد بخواهد خطوط شهری را به ویپ وصل کند. کلیه تماس‌های شهری که با استفاده از خطوط آنالوگ ایجاد می‌شوند، به کمک این دستگاه به مکالمات ویپ تبدیل خواهند شد. در نتیجه قابلیت‌های متعددی همچون تلفن گویا و ایجاد چندین تماس همزمان در این تلفن‌ها پدیدار می‌شود.

3.گیت وی آنالوگ FXS:

برای آن که‌ گوشی‌‌های تلفن قدیمی را به ویپ وصل کنند، این نوع از گیت وی کاربرد دارد. علاوه بر آن، فکس و سایر دستگاه‌هایی که از تکنولوژی‌های مدرن بی بهره هستند را می‌توان با این دستگاه به ویپ متصل کرد.

4.گیت وی GSM:

مسلما باید دستگاهی وجود داشته باشد که بتواند ویپ را به شبکه‌های مخابراتی موبایل یا GSM وصل کند. گیت وی‌های GSM همین وظیفه را بر عهده دارند. در مناطقی که به خطوط شهری دسترسی ندارند، می‌توان به کمک این دستگاه سیستم‌های تلفنی تحت شبکه را راه اندازی کرد.

5.گیت وی دیجیتال:

نوع آخر از انواع گیت وی، گیت وی دیجیتال است. برای درک این که گیت وی چیست، باید این مدل از گیت وی‌ها و عملکرد آن را بشناسید. برای این که بتوانید تلفن‌ اینترنتی را با تلفن‌های مخابراتی اتصال دهید، می‌توانید از گیت وی استفاده کنید. خطوط مختلف مخابرات با استفاده از این دستگاه می‌توانند از ویپ بهره مند شوند.

گیت وی چیست

چه زمانی گیت وی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

آیا می‌دانید که زمان استفاده از گیت وی چیست؟ در چه زمان‌هایی می‌توانید از این دستگاه استفاده کنید؟ زمانی که نیاز باشد داده‌های آنالوگ را به داده‌های اینترنتی تبدیل کنید، باید از دستگاه‌های این چنینی استفاده نمایید. در اصل گیت وی به منزله­ی یک تبدیل آنالوگ به دیجیتال عمل می‌کند که وجود آن برای برقراری ارتباطات تلفنی ویپ بسیار اهمیت دارد. تا جایی که بدون آن نمی‌توان از خدمات ویپ استفاده کرد. آنچه که اهمیت دارد، این است که شما بتوانید بهترین نوع از گیت وی‌‌ها را انتخاب کنید و در نهایت آن‌ها را به کار ببندید.

بهترین راه حل تبدیل آنالوگ به دیجیتال در تک نت

با توجه به مزایای زیادی که تلفن اینترنتی دارد، بسیاری از مدیران و سازمان‌های مختلف در صدد هستند که از این تلفن‌ها استفاده کنند. یکی از بهترین روش‌هایی که شما برای راه اندازی تلفن‌های اینترنتی می‌توانید از آن استفاده کنید، خرید گیت وی است. البته قبل از آن باید با انواع گیت وی آشنا باشید و بدانید که کاربرد گیت وی چیست. در کل، برای کاهش هزینه‌های ناشی از خرید زیر ساخت‌های لازم، می‌توانید تلفن‌های آنالوگ را به تلفن ویپ تبدیل کنید. با این راهکار تک نت، نه تنها در تایم صرفه جویی می‌شود بلکه هزینه‌ها نیز تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کنند. تک نت راهکاری مطمئن و کم هزینه را برای تبدیل خط تلفن قدیمی به ویپ ارائه داده است. از این رو، می‌توانید با کمک گرفتن از کارشناسان ما در مدت زمانی کوتاه تلفن آنالوگ خود را به تلفن آی پی و تحت شبکه تبدیل کنید.

  • نتیجه گیری

در این مطلب در مورد این که گیت وی چیست، چه کاربردی دارد و چه انواعی دارد صحبت کردیم. گیت وی‌ها مبدل‌هایی هستند که تلفن‌های آنالوگ را به ویپ تبدیل می‌کنند. این مبدل‌ها بهترین راهکار برای کاهش هزینه‌های خرید مجدد زیر ساخت‌های تلفن ویپ هستنند. از انواع گیت وی می‌توانیم به گیت وی دیجیتال، آنالوگ و  gsm اشاره کنیم. زمانی که قرار باشد داده‌های آنالوگ را به داده‌های اینترنتی تبدیل کنید، باید گیت وی خریداری کنید.

مقالاتی که شما دوست دارید
مرا را در بهبود مقالات یاری کنید.

با نظردهی ما را در تکمیل مقالات یاری کنید.