تالار مقالات بروز تکنولوژی

VPLS چیست و چه کاربردی دارد؟

5/5 - (4 امتیاز)

VPLS چیست ؟🌎 VPLS بهترین راه حل را جهت ایجاد یک شبکه گسترده، به هم پیوسته و امن فراهم کرده است. تکنولوژی VPLS شبکه‌های خصوصی مورد نیاز سازمان‌ها را از طریق پروتکل‌های لایه دوم در یک پیکربندی Any to Any ایجاد می‌کند. در حال حاضر عرضه‌کنندگان اینترنت پرسرعت از جمله شرکت مهندسی تک‌نت سرویس اینترنت سازمانی را از مرحله مشاوره، طراحی و راه‌اندازی تا پشتیبانی و نگهداری شبکه‌های گسترده LAN & WAN در بالاترین سطح ممکن ارائه می‌دهند.

- جشنواره اینترنت گیمینگ -

VPLS چیست؟💡

قبل از اینکه  به تعریف  vpls چیست  بپردازیم  باید ابتدا بگوییم این عنوان از سر واژه‌های چه کلماتی شکل گرفته؛ VPLS کوتاه شده عبارت Virtual Private LAN Service به معنای «سرویس مجازی خصوصی لَن» است.

vpls چیست

وقتی سازمان یا کسب و کار شما شعبات متعددی داشته باشد، نیاز به استفاده از بستر اینترنتی لایه دوم خواهید داشت. VPLS در حقیقت یک VPN لایه دوم با قابلیت مولتی پوینت است. پس می‌توان VPLS را یک سرویس P2MP یا Point to Multi Point به حساب آورد. این سرویس می‌تواند چند ناحیه شهری را پوشش بدهد و اتصال چندین سایت که به یک شبکه LAN متصل هستند را برقرار کند. اگر زمانی به هر دلیلی مانند پاندمی کرونا مجبور شدید کارها را از خانه یا محیطی دور از دفتر اصلی شرکت انجام بدهید می‌توانید به کمک سرویس‌های VPLS به شبکه شرکت متصل شوید و کارتان را ادامه بدهید. بر همین اساس امروزه که دورکاری در حال فراگیری در میان شرکت‌های مختلف است، VPLS در شبکه اینترنت سازمانی به عنوان یک سرویس قابل اطمینان شناخته می‌شود.🌎

تصور کنید در ماموریت هستید و هر روز در یک گوشه از کشور اقامت دارید، از سویی باید حتما به اتوماسیون اداری سازمان جهت آپلود گزارش‌ها و نامه‌های اداری دسترسی داشته باشید. در این شرایط VPLS می‌تواند از راه دور شما را با بالاترین سرعت و کم‌ترین وقفه ممکن به شبکه درون‌سازمانی‌تان متصل کند. به بیان ساده‌تر VPLS این امکان را برای شما فراهم می‌آورد که از راه دور نیز محیط داخلی سازمان خود و روال‌های اداری جاری در آن را مدیریت کنید.

💡VPLS چیست و چگونه پیاده سازی می شود؟

سرویس LAN خصوصی مجازی نوعی از VPN (شبکه خصوصی مجازی) است که چندین سایت را در یک دامنه واحد از طریق یک شبکه IP یا چند پروتکل سوئیچینگ برچسب (MPLS) به یکدیگر پیوند می دهد. این شبکه مبتنی بر اترنت است و شکاف بین سایت های LAN مختلف را پر می کند. سازمان‌های دارای VPLS سایت‌های خود را به همان شبکه امن و پرسرعت مرتبط می‌کنند.🌎

vpls چیست

از آنجایی که یک VPLS مانند یک LAN عمل می کند، به اتصال کامل  نیاز دارد، که می تواند گران تر و پیاده سازی آن دشوار باشد. این نوع اتصال جایی است که یک سایت به هر سایت دیگری متصل می شود. مزیت اتصال کامل مش این است که اگر فیبر اتصال دو گره دچار مشکل شود، تمام گره های دیگر همچنان فعال هستند و یک راه حل شکست را ارائه می دهند.

💡مزایای  VPLS چیست؟

سرویس VPLS سرویس‌دهنده اینترنت پرسرعت تک‌نت می‌تواند یک گزینه کاملا قابل اطمینان برای نیازهای سازمانی شما باشد. زیرا با استفاده از این سرویس می‌توانید به مزایای زیر دست یابید:

- اعطای نمایندگی فروش تک‌نت -

 • مدیریت پهنای باند در هر یک از نقاط مورد نظر
 • مدیریت امنیت شبکه شعبات
 • مدیریت سرویس‌های DNS و DHCP سرور از بستر نقطه اصلی
 • یکپارچه‌سازی تمام نقاط یک LAN
 • بهره‌گیری از فایروال متمرکز
 • استفاده از آنتی‌ویروس تحت شبکه
 • دسترسی به تمامی دستگاه‌هایی که از طریق VPLS با یکدیگر در ارتباط هستند.
 • عدم وابستگی به سرویس‌دهنده در راستای تخصیص IP
 • دسترسی به سرویس اتوماسیون اداری بدون بهره از IP آدرس

اگر VPLS را با یک سرویس اترنت نقطه به نقطه مقایسه کنید، مزیت اصلی این است که همه سایت‌های متصل به یک VPLS می‌توانند مستقیماً با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، زیرا این یک سرویس ارتباطی هر به هر دیگری است. یک سرویس نقطه به نقطه فقط می تواند دو سایت را به یکدیگر متصل کند. اگر یک سرویس VPLS را با یک سرویس IP MPLS (که گاهی اوقات IP-VPN نامیده می شود) مقایسه کنید، تفاوت این است که VPLS یک سرویس لایه 2 است و IP MPLS یک سرویس لایه 3 است. این بدان معنی است که می توانید VLAN ها را بین سایت ها با استفاده از VPLS گسترش دهید، در حالی که نمی توانید این کار را با یک سرویس IP MPLS انجام دهید (مگر اینکه از فناوری لایه 2 مانند OTV استفاده کنید).

آیا VPLS برای کسب و کار من امن است؟

VPLS یک استراتژی فوق‌العاده امن برای انتقال داده است زیرا از اتصالات هر به هر شخصی با گزینه‌های failover داخلی استفاده می‌کند.

برخلاف برخی روش‌های دیگر، VPLS شامل بسته‌های داده‌ای است که با استفاده از پروتکل‌های مسیریابی داخلی به جای پروتکل‌های یک ارائه‌دهنده خدمات منتقل می‌شوند. در نتیجه، ارائه دهندگان خدمات اطلاعاتی مانند آدرس های IP یا مسیرهای مسیریابی را مشاهده نمی کنند و کسب و کارها کنترل کامل نحوه انتقال داده های خود را حفظ می کنند.

💡تفاوت MPLS و VPLS چیست؟

vpls چیست

 • هر دو ارتباطات با تأخیر کم بین سایت‌های از راه دور جغرافیایی ارائه می‌کنند و VPLS مبتنی بر فناوری MPLS است، تفاوت‌های مهمی بین این دو وجود دارد. MPLS یک تکنیک مسیریابی است که داده ها را از مکانی به مکان دیگر می رساند، در حالی که VPLS معماری شبکه ای است که اتصال چند نقطه ای را با استفاده از MPLS تسهیل می کند.
 • MPLS در بین مشاغل محبوب است زیرا به راحتی می توان آن را برای پاسخگویی به تقاضای تجاری افزایش یا کاهش داد، می تواند از هر نوع پروتکلی استفاده کند و همچنین با انواع مختلف ترافیک سروکار دارد.
 • جایی که VPLS به تنهایی از MPLS بهتر عمل می کند سرعت و امنیت است. راه اندازی آن مشکل تر و پرهزینه تر است، تا حدی به این دلیل که اتصال کامل مش یک پیش نیاز است، اما هزینه ها کاهش می یابد. همانطور که انجام می دهند، بسیاری از سازمان ها به دنبال پیاده سازی VPLS در کنار راه حل های MPLS موجود خود هستند.

نگاهی به ویژگی‌های اینترنت سازمانی🌎

وقتی یک کسب و کار را راه‌اندازی می‌کنید، یکی از نخستین مواردی که به ذهن‌تان می‌رسد این است که چه سرویس اینترنتی خریداری کنید. بی‌تردید وقتی ابتدای راه هستید انواع اینترنت خانگی مانند ADSL و ADSL2+ یا حتی گیمینگ و انواع سرویس‌های ثابت وایرلس از جمله TD-LTE و وایمکس کاملا پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود. اما وقتی رشد کنید و افتتاح شعبات متعدد را جشن بگیرید، دیگر نمی‌توانید برای برقراری ارتباط میان شعبه‌های مختلف روی سرویس‌های معمولی حساب کنید. در این شرایط نیازمند اینترنت سازمانی با پهنای باند بالاتر یا پهنای باند اختصاصی خواهید بود.

هزینه مقرون به صرفه

به بیان ساده می‌توان گفت چنانچه نیازمند یک اینترنت اختصاصی در مجموعه خودتان با هزینه مقرون به صرفه هستید، به IP ثابت نیازی ندارید، برابری و تقارن سرعت دانلود و آپلود برایتان مهم نیست و به کاهش پهنای باند در ساعات اوج مصرف اهمیتی نمی‌دهید می‌توانید روی اینترنت سازمانی معمولی حساب کنید. سرویسی که از پهنای باند اشتراکی بهره می‌برد و ارتباط با ISP را از طریق ADSL، ADSL2+، Wi-Max و TD-LTE برقرار می‌کند.

حجم مصرفی نامحدود

البته در حال حاضر TD-LTE بیش از سرویس‌های دیگر مورد توجه سازمان‌های کوچک و متوسط قرار گرفته است. سرویس اینترنت سازمانی به طور عام در حقیقت شباهت بسیاری به انواع اینترنت پرسرعت خانگی تک‌نت یا دیگر شرکت‌های دیگر ارائه‌دهنده اینترنت دارد و تنها پهنای باند و سرعت آن نسبت به اینترنت خانگی بالاتر است. به عنوان مثال پهنای باند اینترنت سازمانی 50 مگابایت بر ثانیه خواهد بود. البته حجم مصرفی یا میزان دیتای دانلود شده در این سرویس نامحدود است اما در عمل معمولا سقفی برای مصرف تعیین می‌شود و حجم مصرفی اضافه بر این سقف با تعرفه جداگانه از مشترک دریافت خواهد شد.

حرف آخر

در این بلاگ  در مورد اینکه vpls  چیست و چه مزایا و ویژگی هایی دارد آشنا شدید. نظر شما در مورد سرویس  vpls  چیست؟ در واقع اینترنت سازمانی را باید در حقیقت یک عنوان عمومی دانست که می‌تواند از یک اینترنت خانگی پیشرفته با پهنای باند و سرعت بیشتر تا شبکه اختصاصی درون‌سازمانی و پهنای باند اختصاصی را در بر بگیرد. بدون شک سازمان‌ها در مقایسه با خانه‌ها، شرکت‌های کوچک‌تر، دفاتر و مطب‌هایی که زیر 10 نفر نیرو دارند نیازمند سرویس پرسرعت‌تری مانند انواع اینترنت پرسرعت تک‌نت🚀 یا دیگر سرویس‌دهندگان در کشور هستند. اما آنچه مسلم است نمی‌توان چشم‌بسته اقدام به انتخاب یکی از سرویس‌های اینترنت سازمانی کرد. وقتی پای شعبات متعدد در میان نباشد می‌توان تنها به یک سرویس پرسرعت‌تر نسبت به انواع خانگی بسنده کرد اما وقتی شرکت یا سازمان شما نیازمند یک اینترنت پایدار و سریع، بدون افت و قطعی است یا به شبکه‌ای اختصاصی و امن جهت برقراری ارتباط میان شعبه‌های مختلف نیاز دارید می‌توانید انواع دیگر اینترنت سازمانی را مورد بررسی قرار بدهید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطهبا اینترنت سازمانی و سرویس VPLS با شماره تلفن سراسری 1543 یا شماره ۰۲۱۴۵۵۷۴۴۴۴ تماس حاصل فرمایید.

یا در لینک زیر ثبت نام خود را انجام دهید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند.

https://taknet.ir/services/vpls/

مرا را در بهبود مقالات یاری کنید.

با نظردهی ما را در تکمیل مقالات یاری کنید.