تفاوت بین پهنای باند اختصاصی و پهنای باند مشترک چیست؟

تفاوت پهنای باند اختصاصی با پهنای باند مشترک
پهنای باند اختصاصی و پهنای باند مشترک دو عبارتی است که قطعا هنگام تهیه دسترسی به اینترنت با آن‌ها مواجه شده‌اید. اما اینکه پهنای باند اختصاصی چه تفاوتی با پهنای باند مشترک دارد؟ پهنای باند اختصاصی چه مزایایی دارد؟ و دیگر اینکه کدام نوع پهنای باند برای مصرف حال حاضر شما مناسب‌تر است؟ از جمله سوالاتی هستند که پاسخ آن‌ها به عوامل مختلفی بستگی دارد. در این مقاله سعی می‌کنیم به توضیح این موارد بپردازیم تا کاربران بتوانند با درک صحیحی از پهنای باند، انتخابی صحیح و متناسب با نیازهایشان داشته باشند.
پهنای باند چیست؟
پهنای باند در عباراتی چون پهنای باند اختصاصی به چه معناست؟ پهنای باند در واقع حجم داده‌هایی است که در واحد زمان در شبکه منتقل می‌شود. به زبان ساده‌تر نرخ انتقال داده در شبکه را پهنای باند گویند. هر چه پهنای باند بزرگتر باشد، داده‌های بیشتری می‌توانند در واحد زمان در شبکه انتقال یابند که نتیجه آن سرعت بالاتر اینترنت کاربر خواهد بود. قبل از انتخاب پهنای باند مناسب، کاربر ابتدا باید نیازهای خود را مشخص کند.
پهنای باند مشترک
در پهنای باند مشترک، پهنای باند بین چندین کاربر تقسیم می‌شود. سرعت دانلود و آپلود در این حالت تا مقدار مشخصی محدود می‌شود. اگر ترافیک کاربران بر روی پهنای باند سبک باشد، کاربران سرعت دانلود بالاتری را تجربه خواهند کرد و برعکس اگر همه یا اکثر کاربران پهنای باند، در شبکه فعال باشند و در حال آپلود یا دانلود کردن باشند، کاربران سرعت پایین‌تری را تجربه خواهند کرد.
پهنای باند مشترک برای مصارف خانگی و کسب و کار‌های کوچک توصیه می‌شود.
پهنای باند اختصاصی
پهنای باند اختصاصی همانطور که از اسمش برمی‌آید به صورت اختصاصی به کاربر داده می‌شود. در پهنای باند اختصاصی، شما تنها مشترک هستید و پهنای باند فقط برای استفاده شماست. مشترکین پهنای باند اختصاصی از خدمات قابل اعتمادی چون سرعت آپلود و دانلود پایدار بدون هیچگونه افتی در سرعت که معمولا برای مشترکین پهنای باند مشترک در زمان‌های پر ترافیک پیش می‌آید، استفاده می‌کنند.
برای کسب و کارهایی که خدمات آنلاین به مشتریان خود ارائه می‌دهند و کارهای آن‌ها وابسته به آپلود و دانلود کردن محتوا برای مشتریان خود است، پهنای باند اختصاصی گزینه مناسبی است تا اختلالی در خدماتی که به مشتریان خود ارائه می‌دهند، بوجود نیاید.
در اکثر موارد، پهنای باند اختصاصی متقارن است بدین معنا که سرعت آپلود و دانلود یکسان است. این مورد در مواقعی که کاربر در هر دو جهت دانلود و آپلود در حال ارسال داده است می‌تواند اهمیت پیدا کند.
برخی از مزایای دیگری که پهنای باند اختصاصی به مشترکین خود ارائه می‌دهد عبارتند از:
• ارائه خدمات مطابق با توافق نامه SLA
• تامین امنیت داده‌ها و اطلاعات مشتری
• تضمین برقراری ارتباط
• برقراری ارتباط میان بخش‌های مختلف سازمان و در ساختمان‌های جدا از یکدیگر با استفاده از شبکه مجازی اختصاصی
در نهایت هر کاربر باید با توجه به نیاز‌های خود، نوع داده‌ای که می‌خواهد در اینترنت انتقال دهد و بودجه خود پهنای باند مناسب و متناسب با کار خود را انتخاب کند تا در آینده دچار هیچ مشکلی نشود.
منابع
Nexogy.com
Nicheoffices.com

تگ ها